Szénmonoxid mérgezés

Szénmonoxid-mérgezés és Hiperbár Oxigénterápia (HBOT)

A szénmonoxid (CO) színtelen, szagtalan, a levegőnél kissé könnyebb gáz, amely tökéletlen égés során keletkezik. Belélegezve a véráramba jut, és többszázszor erősebben kötődik a hemoglobinhoz, mint az oxigén, így kiszorítja azt. Az oxigénhiány súlyosan károsíthatja az agyat, a tüdőt és a szívet, végzetes kimenetellel.
Miért különösen veszélyes?

  • A szénmonoxid jelenlétét csak szénmonoxid-érzékelő képes kimutatni. A mérgezés első tünetei – fáradtság, szédülés, fejfájás, hányinger – könnyen összetéveszthetők hétköznapi panaszokkal.
    Hogyan segít a HBOT?

Szénmonoxid-mérgezés esetén a gyors oxigénterápia életmentő lehet. Enyhe esetekben 100%-os oxigén belélegzése (mentőben, kórházban) elegendő, ám súlyos vagy szövődményes esetekben a vér oxigénszállító kapacitása annyira blokkolódik, hogy maradandó szív- és idegrendszeri károsodás fenyeget.

  • Hiperbár oxigénterápia (HBOT) segít a szénmonoxid gyors eltávolításában a hemoglobinról, csökkenti a szöveti károsodást és minimalizálja a hosszú távú következményeket.
    Terhes kismamák esetében kiemelten fontos!

A magzati hemoglobin még erősebben köti a szénmonoxidot, így a magzat sokkal nagyobb veszélyben van, mint az anya. Az anya akár tünetmentes is lehet, miközben a magzat súlyos oxigénhiányt szenvedhet. HBOT alkalmazása ilyenkor különösen sürgős!
Orvosi ajánlás

A szénmonoxid-mérgezés a HBOT elsődleges indikációi közé tartozik, vagyis az orvosi irányelvek szerint a kezelés kritikus fontosságú és erősen ajánlott a gyógyulás szempontjából.